17 Ağustos 2008 Pazar

Swedish pedestrians receive secret message from God


Hiç bozmadan thelocal.se'den naklen:

Anyone living in Sweden or the Nordic countries will almost certainly have seen the image of a hand pointing upwards to encourage pedestrians to press the button before crossing the road. Prisma Teknik AB, the Swedish company behind the pedestrian signals, has now admitted that the hand is meant as a hidden symbol for God. In fact, the company says it has never made any secret of the fact. "We want to show that there is only one way to reach God and that is up and through Jesus", CEO Jan Lund told The Local.

Prisma Teknik AB is a family-run business based in the southern Swedish county of Småland an area with a reputation as Sweden's bible belt. CEO Jan Lund told The Local that the company's signals point the way to God in 17 countries including Ireland, Austria, Denmark, Norway, Iceland, Finland, Belgium, Israel, and the US among others. Prisma Teknik's hand points upwards, much in the way that many religious icons or pictures of Jesus have done through the ages. Lund told The Local that this was entirely intentional.

Oh yeah. Şimdi şu haber Sabah gazetesi internet sitesinde olsaydı ne gibi yorumlar konacaktı, bakalım:
RecepKırıkçı - İstanbul: (O iğrenç mavi var ya, inimitable.)
BÖYLE BİR ŞEY TÜRKİYE DE OLSA YER YERİNDEN OYNAR, AKP HÜKÜMETİ SUÇLU OLURDU. GÖRÜN İŞ DE AVRUPA DİYE YÜCELTTİKLERİNİZİ. ONLAR BİZDEN DAHA DİNLERİNE SAHİP ÇIKIYORLAR, BU OSMANLI ZAMANIN DA BİLE BÖYLEYDİ. ÇOK GEÇ KALMADAN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK GEREK, TÜRBAN DI BAŞÖRTÜSÜY DÜ, BUNLAR YANLIŞ ŞEYLER. BENİM EŞİMDE BAŞÖRTÜ TAKIYOR.
AyhanGök - İstanbul:
Bu tip haberlerle Türk halkı hazırlanıyor, arkasında değişik planlar olduğunu düşünüyorum. Her gün gazetenin aynı köşesinde hep Avrupa'daki dini aktiviteler yer alıyor. Bir anlamda Avrupa'nın dine yönelişinin işaret edilmesiyle Türkiye'nin tepkisi yumuşatılmaya çalışıyor. Büyük harfle de yazsanız, bu haklı olduğunuzu göstermez. Türkiye buraya devrim ve inklaplar eşliğinde gelmiştir, bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz Laiklik'tir.
Saygılarımla.

Hiç yorum yok: